Рефлексивни пространства

Рефлексивни пространства наричаме всички онези дейности, предназначени да създават условия хората, които ни се доверяват, да рефлектират върху обществените, политически, организационни и групи процеси, в които участват. Тези пространства създаваме винаги чрез специални методологии, почиващи на десетилетен опит в и извън България, включително такива, прилагани на база на сертифицирана компетентност, с която екипът разполага.

Рефлексивните пространства са важна част от благоденствието и благополучието и прогреса на всяка работна група. Работата насърчава екипите в търсене и откриване на собствени решения и нови конструктивни идеи без външна намеса и съвети, без готови формули и заучени „универсални“ стратегии. Груповите занимания са защитени и с това подходящи за споделяне и справяне със страхове, тревоги, конфликти и блокажи.

Този тип дейности са изключително ценна услуга, тъй като подготвените експерти у нас все още са много малко. В същото време работата на всяка общност има нужда от рефлексивните пространства, за да подобрява динамиката в екипа, мотивацията на участниците и професионалната креативност и продуктивност.

Всички рефлексивни пространства имат в корена си метода на психоанализата - свободни асоциации (както постулира Фройд), фокусирани върху дадена тема или “блуждаещи” и опосредствани от дадена техника, последвани от рефлексия за разбиране на смислите и значенията на така извлечения несъзнаван или предсъзнаван материал. Целта е да се разкрият глъбинните преживявания в груповия и колективния ум и през назоваването и разбирането им да стане възможна работата с тях. Същевременно, чрез адресиране на емоциите, блокажите, несъзнаваните фантазии и страховете, тези рефлексивни пространства подобряват емоционалното благополучие и психичното здраве и на индивидуално, и на групово ниво, като така допълнително допринасят за подобряване и ефективността и ефикасността.

Част от работата ни включва: 

Рефлексивни пространства, които предлагаме

Стъди групи ("група за учене от групата")

Целта на тези групи е да изследват динамиката на колектива чрез участието на членовете в екипа. Т.е. групата изследва себе си с помощта на работата, мислите, фантазиите и изпълнението на определени задачи, които се откъсват от индивидуалните оценки и мнения, за да се пренесат на по-високо общностно ниво. По този начин участниците се научават как сами могат да навигират и проучват процесите в коалицията си и по този начин да подобрят функционирането ѝ и резултатите от общата работа.

Социално сънуване

Работа в група, която използва несъзнаваното пространство като източник на информация за социалната и политическа реалност. Методът е изобретен през 1980-те години от Гордън Лоурънс, който счита, че има структури в несъзнаваното, които отговарят и спомагат за разбиране на колективното. Участниците споделят своите сънища, а фасилитаторът следи интерпретациите да не бъдат лични, за да имат отношение към обществените процеси. Освен психоаналитичните теории за колективното несъзнавано, в групите използваме класическа и постмодерна социална и политическа мисъл с цел по-дълбоко и пълноценно тълкуване на сънищата в обществен контекст.

Социална фотоматрица

Метод за изследване на груповата динамика чрез снимки, направени от участниците. Кадрите на отделните участниците служат като портал към скритите и несъзнаваните процеси в групата и изследването им в дълбочина. Работи се чрез свободни асоциации на фотографиите и чрез тях се откриват нови връзки и смисли за работата на общността и отношенията между участниците. Целта е чрез процеса да се стигне до връзки и динамики, останали скрити и незабелязани до момента.

Станция за вслушване

Уникална практика, чрез която можем да установим и изградим колективно разбиране за ситуацията в България чрез вслушване в нашите преживявания, тревоги, виждания, мнения и вълнения. Споделянето засяга лични, актуални и важни събития от годината, а разговорите се случват в спокойна и защитена среда. Методът се позовава на идеята, че малката група представлява представителна извадка на обществото и чрез моделите и темите, възникващи в дискусиите, може да се направи извод и по-широк анализ на обществените нагласи и преживявания.

Учене от мълчанието

Сесии с продължение от 90 минути, 45 от които участниците присъстват в споделено мълчание, а през останалото време осмислят случилото се -  т. нар. смислообразуване от наученото по време на мълчанието. Целта е групата да достигне до начина, по който усеща и преживява околното извън конструкциите. В мълчанието получаваме автентичен достъп до по-задълбочено разбиране на света и себе си в него.

Рефлексивни групи, фасилитирани от техники от изкуствата

Използваме изкуството като път към опознаване и сближаване на участниците в групата. Чрез рисуване, създаване на колажи, творческо писане, поезия, актьорска игра, танц, пеене и други творчески техники, методи и подходи, участниците изразяват себе си по важни за тях теми. Идеята е, че изкуството не е просто забавление, а легитимен научен инструмент за достъп до преживявания под повърхността на ежедневните ни възприятия. Работата в групата включва различни игри и задачи, които провокират дискусии, като по този начин между членовете на групата се установява по-дълбока и пълноценна връзка.

Групи за четене (рийдинг семинари)

Участниците в групата избират книга или глави от книга според предварително зададена тема. В отделните срещи различен участник прави представяне на съответната глава и според съдържанието се правят интерпретации и изводи. След всяко представяне се създават бележки, които през целия процес се изготвят и съхраняват от един човек. Тук също работим със свободните асоциации и постигаме по-високо ниво на осъзнаване и познание.