Едногодишен проект, стартирал през ноември 2021 г. и финансиран от Европейската климатична фондация.
В 21 век все повече става ясно, че климатичните промени са може би основното предизвикателство на нашето време.
От първостепенно значение е разбирането на общественото мнение и нагласи, както и текущата сегментация сред хората в тяхната позиция към климатичните промени.
Съществуват обаче постоянни предизвикателства, които наблюдението и моментните снимки не могат напълно да обяснят: отрицатели на климатичните промени, теории на конспирацията, маниакални защити, които водят до безразсъдно поведение, тревожност, апатия, вина и други психологически бариери, които ограничават както индивидуалните, така и колективните действия срещу климатичните промени. Едновременно с това механизмите за мобилизация, активизация и полагане на грижа също се нуждаят от проучване. Възниква въпросът какви са психосоциалните и социално политическите интервенции, които могат да променят поведението в тази посока?
Проучваме в какво би се състояла успешната комуникация по въпросите на климата.
Търсим психологическите, социални, политически и процесни аспекти на възприятията, касаещи климатичните промени, за да представим препоръки за ефективна комуникация между заинтересованите страни.
Свързваме се с и ангажираме разнообразни заинтересовани страни и ключови дейци в полето на предотвряването и преодоляване на последиците от климатичните промени.
Провеждаме изследване, насочено към действие (participatory action research) чрез групи за учене от опита, включено наблюдение и други методи.
Следете важните новини по проекта в блога: